Napelemes kender dóm ház Marokkóból, hasis nélkül

Egy marokkói hallgatói csapat sikeresen kidolgozott egy környezetbarát otthont, amelyet szinte kizárólag kenderből és napelemekből készítettek el.

Az épületet a SUNIMPLANT projekt „Solar Decathlon” részeként állították elő, amely verseny az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma és a Marokkói Központ, de Energe Solaire és Energies Nouvelles szervezésében zajlik, a napenergiával működő épületek építésének ösztönzése céljából.

Ez a kivitel egyedülálló, és kizárólag helyi kenderből, növényi alapú biogyantákból és más, a régióban található nem szintetikus anyagokból épült.

„Ez az ” űrhajó ” az idő előrehaladtával tükrözi a fordulatot, és nemcsak Észak-Afrikában, hanem a kenderépítésben/gyártásban is , melynek a prototípusa nem hasonlítható a világ bármely más pontjához.” – Monika Brümmer, német építész és projektvezető

Monika az Adrar Nouh, a spanyol székhelyű nem kormányzati szervezet társalapítója, amelynek célja a kender felhasználása környezeti szempontból fenntartható otthonok építéséhez Marokkó szegény és vidéki High Rif régiójában.

A gömb (dóm) alakú otthon terület 90 négyzetméter (körülbelül 969 négyzetláb), és 24 fényelektromos napelemet tartalmaz, összesen 120 000 dolláros áron. Maga az épület valójában a verseny legdrágább hozzájárulásainak kevesebb, mint felének felel meg.

Brümmer szerint az épületet még tovább lehetne optimalizálni, ha a kender-agyag táblákat belső válaszfalakként és padlóként szerelnének be. Noha a finanszírozási korlátozások részben akadályozták eredeti céljukat, a ház néhány érdekes innovációval rendelkezik, például kendergyapotból előállított panelekkel, amelyek megóvják a napelemek alját a szélsőséges időjárási viszonyoktól, ami fontos bevonat egy olyan régióba, amely akár 114 ° F-ot (45 celsius fokot) elérhet, árnyékban augusztus és szeptemberben.

A kivitelezésben részt vettek még a marokkói Nemzeti Építészeti Iskola és a Nemzeti Ipartudományi Iskola, valamint a németországi Fraunhofer Silicon Fotovoltaikus Központ hallgatói is.

A Monika épülete teljesen hálózaton kívüli élményt nyújt, amelyet nem akadályoz meg a külső áram igénye, miközben fenntartja a modern életmód kényelmét.

„A kör alakú épület hengeres burkolata, a 24 külső panel minimális expozíciójával, optimális csillapítással és hőfázis-eltolódással, valamint a kenderbeton készítmény alkotóelemeinek ozmózisával biztosítja a belső kényelmet” – mondta Monika Brümmer, a Hemp Today beszámolója szerint.

A kender alapú építőanyagok iránti kereslet az utóbbi időben megugrott és igen magas, főleg, amikor egyre többen megtanulják, hogy a „kenderbeton” helyettesítheti a hagyományos üvegszálas, sheetrock és gipszkartonlemezeket, és kiváló hőmérsékleti szabályozást, lángállóságot és zajcsökkentést kínál, mindamellett, hogy maga az előállításhoz használt termék szinte teljesen szén-semleges is lehet.

A technikai nehézségek ellenére ez a marokkói „kenderház” megmutatja a világnak, hogy lehetséges a környezetbarát fenntartható építkezés.


Segítsd munkánk egy megosztással! Köszönjük!

forrás: hemptoday, naturalblaze, mke (Magyar Kannabisz Egyház)

Megjegyzés hozzáfűzése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük