A kannabisz használata az ókori világban: Ókori Egyiptom

A kannabisz, annak minden formájában, évezredek óta fontos szerepet játszik számos társadalomban a világ minden sarkán. A növény sokoldalúságának tiszteletben tartása érdekében megvizsgáltuk, hogyan használták a kannabiszt az ókori világ legkülönbözőbb társadalmaiban.

Ezúttal megtudjuk, hogyan használhatták az ókori egyiptomiak a kannabiszt hosszú történelmük során…

Az ókori Egyiptom továbbra is az egyik legismertebb és legfejlettebb ókori társadalom, amelyet a modern kultúra nagy részben a könyvek, a filmek, a televízió és a zene által közvetít és „népszerűsít” jelenlegi kultúránkban. Megtanultuk értelmezni és lefordítani az egyiptomi hieroglifákat, sőt felismerni és azonosítani az egyiptomi isteneket és istenségeket, mégis sok egyiptomi vívmány és tudás viszonylag népszerűtlen maradt.

Például az egyiptomiakat az ősi időkben tisztelték orvosi képességeik miatt, Görögország és Róma nevezetes alakjai dicsérték az emberek orvosi ismereteit és képességeit. Például az Odüsszeában Homer megjegyzi, hogy „Egyiptomban mindenki képzett orvos”. Ez utalhat arra a tényre, hogy a nők, valamint a férfiak is gyakorolhatták az orvostudományt Egyiptomban, amely kiváltság nem sok más ősi társadalomban adatott meg a nőknek.

Noha a téma még vita tárgyát képezi, sok történész és régész úgy véli, hogy a kannabisz számos ősi egyiptomi kezelésbe beletartozhatott különféle betegségek miatt.

Bizonyíték a kannabisz használatáról az ókori Egyiptomban

Ősi Papirusz

Az ókori egyiptomiak életéről és szokásairól szóló tudásunk nagy része különböző és eltérő, azóta előkerült fennmaradt papiruszbeszámolókból származik. A papirusz pergamen az azonos nevű növény (papiruszsás) fás szárából készült – ennek az elnevezésének a papirusz-ból fejlődött tovább a szó papír-rá, melyet jelenleg is használunk.

Ezek az ősi papirusz pergamenek sikeresen megőrizték a korszak számos titkát, a politikai és jogi tárgyaktól kezdve a mezőgazdaságig és az orvosi technikákig. Előfordul, hogy a „Shemshemet” szó megjelenik ezekben a szövegekben – különösen az orvostudományra hivatkozva. Sok szakértő úgy véli, hogy Shemshemet a kannabisz elnevezése.

Hogyan használták a kannabiszt gyógyszerként?

Az ókori egyiptomi orvoslás sok szempontból messze megelőzte korát, és a kortárs civilizációk körében elismerést szerzett. Az egyiptomi orvosi gyakorlat alapja azonban arra a meggyőződésre épült, hogy a betegségeket és kórokozókat a testbe belépő gonosz erő okozta. Az egyiptomi orvosok úgy vélték, hogy a növényi és állati anyagok bizonyos kombinációi elősegíthetik e gonosz erők kiűzését.

Úgy gondolják, hogy a Ramesseum papirusz az egyik legrégebbi orvosi okmány, amelyet valaha felfedeztek, ie. 1750 körülből származik. Ezek a dokumentumok információkat tartalmaznak arról, hogyan kezelték a különféle betegségeket és kórokozókat az ókori Egyiptomban, beleértve a gyermekkori betegségeket, az égés okozta sérüléseket és a szülés folyamatát, valamint információkat az emberi anatómiáról.

Glaukóma

A kannabisz használatának egyik legemlékezetesebb utasítása az volt, hogy a növényt zellerrel ledarálták és egy éjszakán át hagyták. Ezt a készítményt a következő reggelen a glaukómában szenvedő betegek szemének mosására használták.

Meglepő módon modern bizonyítékok támasztják alá azt az elképzelést, hogy a kannabisz-vegyületek elősegíthetik a glaukóma kezelését. A glaukóma olyan szembetegség, amely megnöveli az intraokuláris nyomást, amely jelentős károsodást okozhat a szemben. Megállapították, hogy a THC – a kannabisz növényben leggyakrabban előforduló kannabinoid – képes csökkenteni az intraokuláris nyomást. Azonban egyedüli kezelésként a kannabiszt nem tekintik hatékony megoldásnak.

Női egészség

Az Ebers Papirusz a legrégebbi, valaha felfedezett teljes orvosi folyóirat, Kr. E. 1500-ra datálják. Az ebben a dokumentumban azonosított egyik gyógyszerkészítmény leírása például utasítást ad a Shemshemet (kannabisz) őrleményét mézzel elegyíteni , mielőtt a hüvelybe kerülne, hogy „lehűtse a méhet és megszüntesse annak hőjét” (megszüntesse a gyulladást).

A kannabisz jól dokumentált gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságai valószínűleg szerepet játszottak ebben a kezelésben, valamint az akkori egyiptomiak által alkalmazott egyéb kezelésekben. Érdekes és figyelemreméltó, hogy a kannabiszt mostanában vizsgálják, hogy képes-e kezelni a menstruációs fájdalmat és kényelmetlenséget, valamint az endometriózist.

Egyéb orvosi felhasználások

A kannabisz egy másik alkalmazását az Ebers Papirusz leírása alapján „ujj vagy lábujj” fájdalom kezelésére használták. Ehhez a készítményhez a kannabiszt mézzel, okkerrel, hedjou gyantával és az ibou növényrel kombinálták, így az érintett területhez öntetet hoztak létre, valószínűleg ismét felhasználva a növény gyulladáscsökkentő tulajdonságait.

Egy másik ókori egyiptomi papirusz, a Berlin papirusz azt mutatja, hogy Shemshemet (kannabisz) is alkalmazható „kenőcsben a láz lehúzásának érdekében”.

A Chester Beatty Papirusz amelyről úgy gondolják, hogy ie. 1300 körül íródott, szintén többször hivatkozik a kannabiszra. Ebben az esetben a kannabiszmagokat potenciálisan néhány vastagbélbetegség, köztük valószínűleg a kolera kezelésére is használták.

Lelki és ünnepi felhasználások

Az ókori egyiptomiak temetési szertartásai lehetnek a legismertebbek az összes ősi társadalom közül. A mumifikáció folyamata és a mumifikált személlyel való értékes alakokkal (a túlvilágra való bejutást segítő szobrocskák és isteneik miniatürizált változata) és tárgyaikkal való eltemetése, amelyeket a túlvilágon használhatnak majd fel egyszerűen figyelemre méltó. A tudósok és a régészek azonban eleinte meglepődve fedezték fel a kannabisz pollent a Nagy Ramszesz fáraó (ie. 1213-ban) maradványain.

A kannabisz nyomait más ókori egyiptomi múmiákban is felfedezték. Például az 1990-es években számos kutatás és tanulmány felfedte a THC (a kannabiszban található pszichoaktív vegyület) nyomait több múmia maradványaiban. Egy múmia, akit vélhetően ie. 950 körül temettek el, szövetében jelentős mennyiségű THC-t, nikotint és kokaint (talán ez a legnagyobb talány) tartalmazott.

A legmagasabb THC-koncentrációt a tüdőben találták, ami arra utal, hogy a kannabisz füstöt a néhai ember szívta be. A kannabisz füstöt spirituális vagy szertartásos rituálékban, vagy számos betegség és kórokozó gyógyászati ​​alkalmazásaként használhatták.

Az egyiptomi istennőt, Sheshatot, az írás és nyilvántartás istenségét gyakran egy hétágú csillag alakú levéllel ábrázolták a feje felett. Sokan úgy vélik, hogy ez a kannabisz levél szemléltetése, jelezve a kannabisznak az ókori egyiptomi társadalomban betöltött jelentőségét.

Ipari felhasználások

Míg az ókori egyiptomiak a jelek szerint egyedülállóan alkalmazták az orvoslásban a kannabiszt kortársaikkal összehasonlítva, a növényt széles körben alkalmazták más területeken is. Kenderszöveteket és köteleket találtak más ókori helyszíneken is a világ minden tájáról, Kínától Perzsiáig, és ez alól Egyiptom sem kivétel.

Úgy gondolják, hogy a kannabisz szálat még a kőművesek is alkalmazták egy ötletes módszer részeként, a nagyobb kövek széthasítására. A kenderszövetet egy nagy szikla repedéseibe tömték és vízzel borították be. Amikor a szövet a vizet felszívta tágulni kezdett a repedésben, így a szikla vagy kőtömb pedig ketté hasadt.

Az ókori egyiptomiak az ókorban lenyűgöző tudásukról és innovációjukról ismertek, ez alól a kannabisz használata és megértése sem kivétel.

Segíts munkánk egy megosztással! Köszönjük!

forrás: canex, mke