A marihuána negatív egészségügyi hatásai

Bár sok marihuána felhasználó úgy véli, hogy nincs negatív hatása a fű szívásnak (a tudatos felhasználó és legalizációs aktivista tisztában van vele, hogy van), a tudományos kutatások azt mutatják, hogy a marihuána használata sok különféle egészségügyi problémát okozhat.

A marihuána az egyik leggyakrabban használt tiltott (egyes államokban már legális és bizonyos korlátok között szabadon fogyasztható) „kábítószer” az Egyesült Államokban. Papírban sodorva szinte azonnal befolyásolja a fogyasztókat, és egy-három órán keresztül tarthat a hatása.

Ha ételekben fogyasztják, például brownie vagy egyéb kannabisz tartalmú (kannabisz vajjal készült azaz ghee-vel) süteményben, akkor általában kezdeti impulzusa hosszabb ideig tart, de a „betépés” hatása hosszabb ideig tart.

Rövid távú hatások

A marihuána rövid távú hatásai a következők:

  •     Torz észlelés (látnivalók, hangok, idő, érintés)
  •     Memória és tanulási problémák
  •     A koordináció elvesztése
  •    Baj a gondolkodás és a problémamegoldás terén
  •     Megnövekedett pulzusszám

A marihuána használata néha szorongást, félelmet, bizalmatlanságot vagy pánikot okozhat.

Hatások az agyra

A marihuána hatóanyaga, a delta-9 tetrahidrokannabinol vagy a THC, az idegsejtekre, azon belül is a kannabinoid receptorokra hat és befolyásolja ezen sejtek aktivitását. Néhány agyterületen sok kannabinoid receptor van, de az agy más területein kevés vagy egyáltalán nincs. Az agy azon részeiben számos kannabinoid receptor található, amelyek befolyásolják az örömöt, a memóriát, a gondolatot, a koncentrációt, az érzékszervi és időérzékelést, valamint a mozgás koordinációt.

Nagy dózisú marihuána használatakor, általában étellel, és nem füstölve, a felhasználók a következő tüneteket tapasztalhatják:

  •    Hallucinációk
  •    Téveszmék
  •    Csökkent memória készségek
  •    Dezorientáltság

Hatások a szívre

A marihuána dohányzása után néhány percen belül a szív gyorsabban dobog, és csökken a vérnyomás. A marihuána miatt a szívverés 20–100% -kal emelkedhet, és a vérnyomás kissé csökken.

A 2017-ben közzétett áttekintés szerint a marihuána felhasználói szívroham-kockázata a marihuána dohányzását követő első órán belül négy-ötször magasabb, összehasonlítva a szívroham általános kockázatával, ha nem dohányzik az egyén.


Hatások a csontokra

A 2017-ben közzétett kutatás azt találta, hogy azoknak az embereknek, akik rendszeresen nagy mennyiségű marihuánát szívnak, csökkent a csontsűrűségük, ami növeli a csonttörések kockázatát.

Az Edinburgh-i Egyetemen végzett tanulmányban DEXA-letapogatással készített röntgenfelvételeket alkalmazva megállapította, hogy a marihuánát súlyos rendszerességgel használói alacsonyabb testsúlyúak és csökkent testtömeg-indexel (BMI) rendelkeznek, ami hozzájárulhat a csontsűrűség csökkenéséhez. A súlyos rendszerességgel használókat azokat tekintették, akik életük során több mint 5000 alkalommal szívtak füves cigarettát.

Ugyanakkor egy másik, 2017-ben közzétett tanulmány közel 5000 felnőtt felméréseit és egészségügyi adatait vizsgálta, és nem talált összefüggést a csontsűrűség és a marihuána felhasználása között.

Hatások a tüdőre

A marihuána dohányzása, még ritkán is, a száj és a torok égését és szúrását okozhatja, és erős köhögést okozhat. A 2019-ben közzétett áttekintés szerint a tudósok megállapították, hogy a rendszeres marihuána dohányosok ugyanolyan légzési problémákat tapasztalhatnak, mint a dohányosok, beleértve:

  •     Napi köhögés és váladéktermelés
  •     Gyakori akut mellkasi betegségek
  •     Fokozott tüdőfertőzések kockázata

A legtöbb marihuána használó sokkal kevesebb kannabiszt fogyaszt, mint dohányt dohányosok, azonban a marihuána dohányzásának káros hatásait nem szabad figyelmen kívül hagyni (főleg, ha a szárított kannabisz virágzatot dohánnyal keverik). A marihuána hasonló mennyiségű rákkeltő szénhidrogént tartalmaz, mint a dohányfüst, és mivel a marihuána dohányosok általában mélyebben lélegzik be a füstöt, és a tüdőben hosszabb ideig tartják lent, mint a dohányosok, így tüdejük hosszabb ideig van kitéve ezeknek a rákkeltő tulajdonságoknak.


Mi a helyzet a rákkal?

A 2015-ben közzétett áttekintés szerint egy tanulmány megállapította, hogy a marihuánát szívók körében háromszor nagyobb valószínűséggel alakulhat ki fej- vagy nyakrák, mint a nem dohányzók esetében, ám ezt a vizsgálatot további elemzésekkel nem lehetett megerősíteni.

Mivel a marihuánafüst a dohányfüstben található kátrány és a rákkeltő anyagok háromszorosainak felel meg, logikusnak tűnik levonni azt a következtetést, hogy a marihuána dohányosok esetében fokozott a tüdőrák kockázata (dohánnyal keverve háromszoros a dózis). A kutatók azonban nem tudták egyértelműen bizonyítani ezt a kapcsolatot, mivel kutatásaik nem tudták alkalmazni a dohányzáshoz és más olyan tényezőkhöz, amelyek szintén növelik a kockázatot.

A marihuána dohányzással és a tüdőrákkal összekapcsolódó tanulmányokat szintén korlátozta a szelekció torzulása és a kis minta mérete. Például az ilyen tanulmányok résztvevői túl fiatalok lehetnek még ahhoz, hogy tüdődaganata kialakuljon. Még ha a kutatóknak még nem is bizonyítaniuk kell a kapcsolatot a fű szívás és a tüdőrák között, a rendszeres dohányosok megfontolhatják a kockázatot.


Hatásai a terhesség alatt

Számos tanulmány kimutatta, hogy a terhesség alatt marihuánát használó anyák gyermekei némi problémát mutatnak a neurológiai fejlődésben. A tanulmányok 2018. évi áttekintése szerint a születés előtti marihuána hatásának kitett csecsemőknél a következőket okozhatja:

  •     Megváltozott válaszok a vizuális ingerekre
  •     Megnövekedett remegés
  •     Tartós figyelem és memória problémái
  •     Gyenge problémamegoldó készség

Segíts munkánk egy megosztással! Köszönjük!

forrás:verywellmind

Megjegyzés hozzáfűzése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük